-
Король Бельгії відремонтує палац за свій рахунок Король бельгійців Альберт II вирішив внести добровільний внесок в оздоровлення державних фінансів...
-
Росіяни допомогли Болгарії Колись Болгарія вважалася "новою Іспанією" для британських покупців нерухомості...
-
У Китаї 30-поверхову будівлю побудували за 360 годин Китайська компанія Broad Group за 15 днів, або 360 годин, звела 30-поверхову будівлю...
-
Глава американського іпотечного гіганта Fannie Mae Головний виконавчий директор американського іпотечного гіганта Fannie Mae Майкл Вільямс ухвалив рішення піти...
-
Найдорожча квартира в Москві продана за 50 млн. доларів Вартість найдорожчої квартири, проданої в Москві у 2011 році, склала близько 50 мільйонів доларів...




Управляти багатоквартирними будинками в Росії будуть саморегульовані організації
03 серпня 2012 року. Автор: Петро ВИННИК
У травні 2012 року в Державній Думі Росії був прийнятий в першому читанні законопроект про запровадження саморегулювання у сфері управління багатоквартирними будинками (БКБ). Для його реалізації планується доповнити діючий Житловий кодекс новим розділом.
На думку авторів законопроекту, сьогодні в житлово-комунальній сфері назріла гостра необхідність об'єднання управляючих організацій БКБ в саморегульовані організації (СРО). Річ у тому, що останніми роками спостерігається активне зростання кількості управляючих організацій - УК, ТСЖ ЖСК, ЖК. Причому частка приватних керівників організацій становить 90% від загальної кількості цих організацій. З 2007 року цей показник збільшився аж у 9 разів. Але при цьому позначається відсутність чіткої законодавчої регламентації їх діяльності, єдиних стандартів якості управління і правил професійної діяльності у цій галузі, порядку ціноутворення житлових послуг. Це призводить до формального підходу при створенні організацій, що управляють, необгрунтованого зростання платні за комунальні послуги, до зловживань з боку осіб, що управляють БКБ. На думку експертів, необхідно принципово змінювати існуючу систему, вписати в неї єдиний управляючий комплекс. Саме для цього і потрібні СРО.
Саморегульована організація - це некомерційна організація, яка об'єднує суб'єктів професійної діяльності певного вигляду. Суть саморегулювання в тому, що ринок регулює сам себе за допомогою спеціальних механізмів, які передбачають підвищення індивідуальної і колективної відповідальності. Так, у сфері будівництва члени СРО домовляються, що вестимуть бізнес певним чином, відповідно до обумовлених правил і стандартів. Якщо ж хтось порушує правила, відповідальність несе не тільки винуватець, але і всі члени СРО. Збиток від неякісної роботи погашається із загального компенсаційного фонду, який формується із коштів учасників організації і призначений для покриття збитків.
У сфері ЖКГ саморегульовані організації, що об'єднали керівників компанії (УК), а також ТСЖ (ЖСК, ЖК), повинні стати провідником і гарантом для споживачів комунальних послуг. Це означає, що правила надання цих послуг повинні бути узгоджені з СРО. З її ж участю повинні бути розроблені типові договори з постачальниками послуг і обслуговуючими організаціями. Таким чином, будуть забезпечені права мешканців, нині майже беззахисних від свавілля постачальників послуг.
Ще одне завдання СРО - організувати неформальний контроль над компаніями, що управляють і обслуговуючими. Але для цього необхідний чітко прописаний механізм обов'язкової сертифікації УК в рамках СРО. Без такої сертифікації УК ні вступати в СРО, ні тим більше виконувати її розпорядження не будуть.
Відсутність такого механізму, як і низка інших недопрацювань у пропонованій версії законопроекту про запровадження саморегулювання, на думку експертів, повинні бути враховано при його ухваленні. Зокрема, в законопроекті недостатньо врегульовані питання, пов'язані з розміщенням і управлінням коштами компенсаційного фонду, створенням системи страхування членів СРО. Окремі положення документа вимагають уточнення з питань чіткого розподілу повноважень між органами влади і СРО.
Як вважають фахівці, сьогодні важливо на рівні державної влади визначити чіткий вектор із вдосконалення системи управління багатоквартирними будинками з урахуванням необхідності встановлення загальнообов'язкових правил і стандартів діяльності. Така робота зараз активно ведеться за участю представників уряду Росії, Державної Думи і Міністерства регіонального розвитку РФ. До неї залучається широке коло експертів у сфері ЖКГ. І це дає надію на те, що в найближчому майбутньому допрацьований закон про саморегулювання буде прийнятий. Що дозволить зняти багато наболілих проблем на ринку у сфері управління житлом.
