Житло в обмін на ремонт: як не залишитися ошуканим

remКількість пропозицій оренди з умовою ремонту збільшується з кожним роком.  На сайтах оголошення про нерухомість завжди можна знайти пропозиції оренди за ціною значно нижче ринкової. Обов’язкова умова таких пропозицій — ремонт своїми руками в рахунок орендної плати. Для власників житла це спосіб заощадити на будматеріалах та робітників, для наймачів — вигідний, на перший погляд, варіант, який, однак, може стати пасткою.

За даними агентства «ІНКОМ-Нерухомість», зараз під ремонт здається 10% житла, причому 30% цих площ — це новобудови, і за останні два-три роки їх стає все більше. Причина тенденції очевидна — масштабна забудова Москви і Підмосков’я. Квартири економ-класу в новобудовах здаються під чистову обробку, як правило, бригадам робітників, остільки робота вимагає спеціальних навичок.

Зі «вторинкою» складніше. Тут здають квартири як вимагають капремонту, скажімо, після затоплення, так і площі, яким потрібен косметичний ремонт. У будь-якому випадку орендареві варто скласти договір, в якому чітко прописати обов’язки сторін: розмір орендної плати на період ремонту, обсяг ремонтних робіт, хто купує будматеріали та багато іншого.

— І на первинному, і на вторинному ринках звичайна сума знижки при здачі «під ремонт» становить 10-20%. Середня орендна ставка 1-кімнатної квартири у хорошому стані становить 30 тисяч рублів в місяць. Дисконт у 20% за аналогічний об’єкт «під ремонт» дасть зниження до 24 тисяч рублів. Таким чином, річна економія — 72 тисячі рублів, — коментує Оксана Полякова, заступник директора департаменту оренди квартир «ІНКОМ-Нерухомість».

Після закінчення ремонту договір може бути переукладений на нових умовах. І тут орендаря можуть очікувати неприємні новини — житло з новим ремонтом вище в ціні, і власник запросто може підняти орендну ставку. — Ми з сім’єю зробили в квартирі ремонт: поклеїли шпалери, замінили дерев’яні вікна на пластикові, переробили підлогу, — розповідає Марина, яка орендує квартиру в районі Мар’їно. — Договір був на словах, як тільки ми закінчили роботу, господар підняв ціну на 7 тисяч рублів. Нам довелося з’їхати. Єдиний вихід в такій ситуації — складати договір і прописувати розмір орендної плати після виконання ремонту.

— Якщо мова йде про дорогій і довгостроковій реновації, коли неможливо «на березі» прописати абсолютно всі параметри, у документі фіксується, що договір оренди укладається на такий-то термін, але з обов’язковим продовженням без зміни орендної ставки. Далі зазначається термін продовження найму на обумовлених умовах, — пояснює Полякова.