По сайту :

В Арізоні продається печерний будинок з виглядом на Гранд-КаньйонЧитати більше

В Арізоні продається печерний будинок з виглядом на Гранд-Каньйон


У Москві продано рекордну кількість квартирЧитати більше

У Москві продано рекордну кількість квартир

У Китаї 30-поверхову будівлю побудували за 360 годин Читати більше

У Китаї 30-поверхову будівлю побудували за 360 годин

Глава американського іпотечного гіганта Fannie Maє йде у відставкуЧитати більше

Глава американського іпотечного гіганта Fannie Maє йде у відставку

Найдорожча квартира в Москві була продана за 50 млн. доларівЧитати більше

Найдорожча квартира в Москві була продана за 50 млн. доларівЗдатність розпізнавати, купувати і продавати красиві речі. Аксель Вервордт


Автор: Петро ВИННИК
28.04.2012


Аксель Вервордт Аксель Вервордт — найвідоміший бельгійський антиквар. Своє ремесло він визначає як здатність розпізнавати, купувати і продавати красиві речі. На відміну від більшості колег у Вервордта немає вузької спеціалізації. Він колекціонує скульптуру Двараваті (буддійська держава в районі сучасного Таїланду, що існувала з 3000-го по 1200-і роки до н. е.), алебастрові єгипетські вази VII століття до н. е., барочні німецькі ширми XVII століття, фламандський живопис, селянське «бідне мистецтво» і інш.

Крім цього, Вервордт — видатний куратор. Популярність йому принесли три виставки в палаццо Фортуні, що проходили паралельно з Венеціанським бієннале: Artempo (2007), In-Finitum (2009) і Tra (2011). Приголомшуючий ефект досягався за рахунок поєднання стародавніх артефактів з сучасними творами у вишуканих інтер'єрах палацу: африканські скульптури були сусідами з абстракціями Ансельма Кіфера, старовинні тканини — з концептуальними роботами Романа Опалки. Пошук довершеної і виразної форми об'єднав художників різних часів і континентів. Та й глядач «прозрів» і вперше побачив не стилі або авторів, а незвичайну красу самих творів.

Виставки — важлива, але не головна частина його роботи. Аксель Вервордт створює житлові простори. Серед його клієнтів європейські аристократи, голлівудські кінозірки, акули світового бізнесу. З деякою натяжкою Вервордта можна назвати дизайнером інтер'єрів, хоча все простіше і складніше. Простіше — тому що він не любить декорувати. Його мета — зробити нейтральну сцену і на неї вивести головну дійову особу — мистецтво. Складніше — в тому сенсі, що подібне самообмеження досягається не механічно (бетонні стіни, цементна підлога), а з неймовірним смаком, складною драматургією освітлення, з використанням всіляких старовинних обробних матеріалів: від дерев'яних дошок до керамічних плит, скоб і замків. Ніщо не повиннео виглядати як сучасне, тим більше — блищати. Вервордт віддасть вам ключі від тільки що зробленого будинку — і цей будинок буде таким, немов ваша сім'я жила в ньому 300 років. Якщо мова про фарбування стін, то їх фарбуватимуть 20 разів, щоб добитися відчуття, що ці стіни бачили учасників хрестових походів. І ніякого гіпсокартону, тільки цегла, камінь, дерево, штукатурка.

Аксель — уродженець Антверпена. Його батько був успішним бізнесменом: він купував коней в Ірландії та Англії, швидко визначав, кого на ферму, кого на іподром, і з вигодою продавав. У матері був талант створювати в будинку «тонку духовну атмосферу, де всі відчували себе чудово». Три рази на тиждень вона влаштовувала музичні вечори, а на обід запрошувала цікавих співрозмовників.

У дитинстві Акселя Вервордта учили ліпленню і живопису. Він часто їздив з батьком до Англії, де проникся духом традиційного англійського будинку: у ньому все було продумано до дрібниць, навіть підставка для сушки парасольок в передпокої.

Одного разу на свій страх і ризик мати купила квартиру в самому центрі міста, біля Ратушної площі. Тоді цей район лежав в запустінні, і тому нерухомість коштувала дешево. Вона відремонтувала житло і здала його в оренду. Затія, в яку ніхто не вірив, принесла гроші, і реставрація старих будинків поступово стала сімейним бізнесом.

Аксель втягнувся в антикварну торгівлю з 17 років. У 1960-е в Англії ввели податок на спадок, і нащадки, не в силах платити зазначені суми, почали пускати обстановку родових палаців з молотка. Антикварні магазини буквально ломилися від скарбів. Але суспільні смаки були консервативні, нікого не цікавило, наприклад, столове срібло, яке молодий Вервордт скуповував за гріш і потім наново «відкривав». Гроші для власної галереї він зайняв у батька під відсотки, що шокувало родичів, але насправді було потужжним виховним моментом — для обох.

У 67-м на аукціоні за $2400 Аксель купив картину La Memoir Рене Магрітта. Його батько був засмучений, йому не подобалася ця мазанина. Проте незабаром в будинку з'явилися люди, які запропонували за полотно $50 000. «Батько зателефонував мені до Лондона в повному подиві: “Вони божевільні!” Я погодився продати, про що шкодую: сьогодні Магрітт коштував би $3 млн.».

Власне, вся решта шляху продовжувалася за тим же сценарієм: у Акселя Вервордта чуття на антикварну моду. Або він її формує? Ходить жарт, що все, що він бере в руки, відразу піднімається в ціні у декілька разів.

Людям, що купували у нього мистецтво (серед них були Мстислав Ростропович і Рудольф Нурєєв), подобалося, яким чином роботи висять в будинку самого Вервордта. Так, поступово він переключився на оформлення інтер'єрів. Додатково, як колись його мати, купував старі будинки, реставрував їх, насичував старими предметами і здавав в оренду. Дружина Май стала йому в цьому ремеслі важливим помічником, як і два вже дорослих сини, Дік і Борис: перший займається нерухомістю, другий — галереєю.

Потім йому потрібна була итальянская мягкая мебель і виявилось, що неможливо підшукати відповідні м'які меблі, дивани. І Аксель на додаток до реставраційних майстерень відкрив власне меблеве виробництво. На сьогодні в його «холдингу» працює понад 100 осіб, а оборот перевищує 40 млн. євро.

У Верворда є дві «вітрини», що пояснюють суть його стилю. Причому це не просто індивідуальна манера, а екстракт модного у світі так званого бельгійського стилю. Це коли інтер'єр вбирає всі відтінки сірого, на вікнах висять важкі штори з екологічного нефарбованого льону, дивани і подушки зшиті з того ж льону, меблів небагато, і вони найпростіших форм, а на підлозі у вазі — стебло орхідеї. Коли все спокійно, розслаблено, скромно — і одночасно відчуваєш, що на створення такої простоти пішла немислима кількість сил і грошей. Єдине, чого не враховують компілятори, що справжній бельгійський стиль створюється не для розслаблення, а для медитації, роздумів про життя, для постійного нагадування про смерть. Верводт — старанний паломник в японські монастирі, і аскезу чернечого побуту цінує не менше, ніж затишок англійського будинку. І ще він дуже у дусі Північного Відродження — напевно, стосовно нього, що легко змішує століття і стилі, не буде смішно так написати. Північне Відродження і є, на відміну від італійського Ренесансу, поштовхом до розвитку мало не захоплення матеріальною стороною життя, але глибше занурення в релігію — феномен, що одержав назву «нова набожність». Так і Аксель Верворд: він начебто створює комфортне житло, але таке, в якому можна молитися.

Так от про вітрини. Перша — власний будинок. Справжній замок XVI століття. Коли Аксель у 1984 році оглянув його і зрозумів, що може стати власником, то, м'яко кажучи, відчув сильне хвилювання. По дорозі назад він потрапив в автокатастрофу, його машина перекинулася — він нічого і не помітив. Операція висіла на волоску, потім півроку 42 представники прізвища, що володіло замком 500 років, підписували необхідні папери. Декілька років йшла реставрація. Сьогодні замок вражає. Це не буквальне відтворення конкретної епохи — це художній простір високої напруги. На підлозі — дошки, яким незрозуміло скільки століть, стіни - 100 разів пофарбовані, з патиною часу, як в кінофільмі «Сталкер». На одній стіні — величезна абстрактна картина Антоні Тапієса — каталонського художника, класика XX століття. На протилежній — японська ширма XVI століття із зображенням коней. Камін, диван, крісло і — порожнеча. Це, звичайно, сучасний інтер'єр, але зроблений з історії. Верворд любить старі речі і прагне, щоб вони жили тут і зараз і ми наділяли їх новим сенсом і функцією. Він і одяг купує в second hand. І дуже хвалив свою родичку, яка під вінець вмудрилася сходити в платті з чужого плеча.

Друга вітрина — великий девелоперський проект Kanaal, перебудова старої фабрики і зерносховища під квартал елітного житла і офісів. З веж-елеваторів зроблять квартири, а в одному з цехів вже працює офіс Вервордта і демонструється колекція мистецтва. Комплекс стоїть у води, поряд канал зі шлюзом, звідси і назва. Авторитет Вервордта такий великий, що фактично на нульовому етапі продано 40% квартир.

Там і справді вже зараз багато чудес: античні мрамори дивовижно виглядають в індустріальній архітектурі. Серце Kanaal — робота At the Edge of the World відомого художника Аніша Капура. З офісу ви виходите у внутрішній двір, йдете до якоїсь непоказної прибудови, сараю. Оксамитово-іржаві двері відкривають маленьким ключем. Всередині — щитова з вузьким проходом. Протиснувшись в нього, виявляєшся під гігантським яскраво-червоним куполом метрів вісім в діаметрі. Жахливо велика чавунна чашка з полум'яніючими нутрощами. Ти відчуваєш себе мурашкою, що дивиться в нескінченність. А за стіною — канал, і його швидка вода — метафора швидкоплинного життя, від якого якщо щось і залишиться, то це мистецтво.

Tags: Вервордт, меблі, замок, інтер'єр, живопис, картини, стильНа головну


 

Copyright © 2010 Елітна нерухомість