По сайту :

В Арізоні продається печерний будинок з виглядом на Гранд-КаньйонЧитати більше

В Арізоні продається печерний будинок з виглядом на Гранд-Каньйон


У Москві продано рекордну кількість квартирЧитати більше

У Москві продано рекордну кількість квартир

У Китаї 30-поверхову будівлю побудували за 360 годин Читати більше

У Китаї 30-поверхову будівлю побудували за 360 годин

Глава американського іпотечного гіганта Fannie Maє йде у відставкуЧитати більше

Глава американського іпотечного гіганта Fannie Maє йде у відставку

Найдорожча квартира в Москві була продана за 50 млн. доларівЧитати більше

Найдорожча квартира в Москві була продана за 50 млн. доларівРосія випередила всю Європу комерційною нерухомістю

12 травня 2012 р. Автор: Ольга ОРУСОВА


Комерційна нерухомість Зростання попиту на комерційну нерухомість в першому кварталі цього року відзначили більшість міжнародних експертів ринку. Вони ж говорять про падіння попиту практично у всіх країнах Європи

Міжнародна організація фахівців у сфері нерухомості RICS регулярно, починаючи з 2008 року, опитує експертів в різних країнах про поточну ситуацію на ринку. У останньому опитуванні брало участь 865 фахівців зі всіх країн Європи, понад 60% з них вважають, що попит на російську нерухомість у I кварталі 2012 року значно виріс. Наприкінці минулого року до такого висновку прийшли лише 20% опитаних. Таким чином, 40% експертів за три місяці радикально змінили свою думку щодо попиту на російську нерухомість і назвали її цікавим об'єктом для інвестицій.

Причиною тому стали як зростання ринку в Росії, так і певне погіршення економічної ситуації у більшості країн Європи. «Європа залишається зоною з найбільшими ризиками, хоча Німеччині все ж таки вдається балансувати на краю економічної нестабільності», — коментує ситуацію Саймон Рубінсон, головний економіст RICS.

Лише Німеччина і Польща були розцінені експертами як ринки, що ростуть цього року. Для решти країн експерти вказали або на падіння попиту на приміщення, або на зниження інтересу інвесторів, або і на те, і інше відразу. 55% експертів відзначили зниження пропозиції на російському ринку, що, безумовно, підігріває попит і ціни. Таким чином, в Росії спостерігається цілком сприятливі умови для вкладень в нерухомість, і країна в цьому плані виглядає привабливим ринком на тлі більшості країн Європи.

Цікава пропозиція


Російський ринок комерційної нерухомості має відносно невелику історію, активно він почав розвиватися лише після 1993 року. У 2011 році сукупний обсяг операцій у цьому сегменті, за даними експертів, склав від 8 до 9,5 млрд доларів — що стало рекордом ринку за всі роки його існування. Ринок комерційної нерухомості значно розширився, і частка операцій з об'єктами за межами столичного регіону зросла більш, ніж в три рази — з 7% до 26%. При цьому третина всіх інвестицій була зроблена іноземними компаніями (за даними S.A. Ricci). Можливо, 2012 рік поб'є і ці рекорди, якщо судити за активністю учасників ринку в першому кварталі.

Москва — найбільший ринок країни. Наприклад, на початку травня загальна вартість виставленої у місті на продаж комерційної нерухомості перевищувала 8,3 млрд доларів, за підрахунками аналітиків компанії RRG. Загальна площа пропозиції в першому кварталі цього року складала 2,43 млн. кв. метрів (причому більше половини цих площ (59,2%) — офісні приміщення). Тут слід зазначити, що наведений показник виявився на 10% нижчим за пропозицію кінця минулого року.

Обсяг пропозиції на московському ринку оренди комерційної нерухомості теж знижується, але скромнішими темпами: на 4% за загальною площею за три місяці. Всього в першому кварталі року в оренду пропонувалися приміщення загальною площею 3,195 млн. кв. метрів.

«Нових проектів на ринок виходить небагато, причини тому відомі: криза, зміна влади і містобудівної політики в Москві, певні обмеження на будівництво в центральній частині. Обсяг пропозиції знижується, а частка вакантних площ в якісних проектах (особливо, в центральній частині міста) знаходиться на украй низькому рівні», — вважає Денис Звонарьов, голова ради директорів групи компаній RRG.

Високий попит


Ринок інвестицій завжди з увагою стежить за ситуацією на ринку оренди. Цей сегмент в Москві в 2012 році більш ніж активний. За перший квартал в Москві було орендовано більше 170 тисяч кв. метрів офісів, що в шість разів перевищило аналогічний показник 2011 роки (за даними московського офісу NAI Becar).

Денис Звонарьов підтверджує, що інвестори виявляють цікавість до російських об'єктів. «Більшість активно діючих інвестфондів поки що російські, але і західні інвестори повертаються на наш ринок. Ринок Росії достатньо перспективний з погляду потенціалу, оскільки до насичення йому ще далеко. Проте, основний інтерес інвесторів зосереджений на об'єктах в Москві і Санкт-Петербурзі як на найменше «ризикових» і найбільш перспективних з погляду прибутковості. Більш того, навіть на ринку столиць украй мало проектів, які відповідають вимогам міжнародних інвесторів, тому инвестиции и капиталовложения у ці проекти також наразі під питанням», — пояснює експерт.

Два чинники для зростання попиту на ринку бачить Андрій Лукашов, партнер ILM Russia & CIS: закінчення термінів «кризових» договорів, укладених в 2007–2008 роках, і бажання низки компаній поліпшити якість своїх офісних приміщень. Він відзначає явну тенденцію великих компаній до консолідації своїх офісів в одній будівлі, додаючи, що найбільшу активність на ринку офісної нерухомості проявляють інвестиційні компанії і банки, виробничі і транспортні компанії, а також IT-компанії і компанії, пов'язані зі сферою обслуговування.

«Зріс інтерес російського малого і середнього бізнесу, а також приватних інвесторів до придбання об'єктів торгової нерухомості і стріт-рітейлу. Цей сегмент традиційно користується найбільшою інвестиційною привабливістю, що підтверджує стабільне зростання продажів — і за кількістю операцій, і за загальною площею проданих об'єктів», — пояснила Олена Мішина, директор по розвитку «МИЕЛЬ-Комерційна нерухомість».

У Північній столиці експерти теж спостерігають збільшення попиту як на ринку продажів, так і на ринку оренди комерційної нерухомості. «Найбільший попит у інвесторів мають торгові об'єкти, росте попит на ліквідні комерційні приміщення стріт-ретейлу і малі торгові центри від 15 тисяч кв. метрів з прибутковістю не менше 10% в рік. З початку 2011 року спостерігається тенденція стабільного збільшення інвестицій у ринок нерухомості без різких стрибків і падінь», — розповів директор департаменту інвестиційних продажів NAI Becar в Санкт-Петербурзі Андрій Бойков. Експерт відзначив, що російські компанії часто вважають за краще інвестувати в російський же ринок нерухомості, а інвестиції в зарубіжну комерційну нерухомість, за його даними, минулого року не перевищували 5%.

В цілому, не дивлячись на те, що в Росії мало комерційних об'єктів, які б відповідали вимогам міжнародних інвестиційних фондів, інтерес до ринку з їх боку є. Є і інтерес з боку російських інвесторів. Справа за владою і девелоперами — створювати такі об'єкти, які були б цікаві і компаніям, і фондам.На головну


 

Copyright © 2010 Елітна нерухомість