По сайту :

В Арізоні продається печерний будинок з виглядом на Гранд-КаньйонЧитати більше

В Арізоні продається печерний будинок з виглядом на Гранд-Каньйон


У Москві продано рекордну кількість квартирЧитати більше

У Москві продано рекордну кількість квартир

У Китаї 30-поверхову будівлю побудували за 360 годин Читати більше

У Китаї 30-поверхову будівлю побудували за 360 годин

Глава американського іпотечного гіганта Fannie Maє йде у відставкуЧитати більше

Глава американського іпотечного гіганта Fannie Maє йде у відставку

Найдорожча квартира в Москві була продана за 50 млн. доларівЧитати більше

Найдорожча квартира в Москві була продана за 50 млн. доларівКредитні спілки: сучасність та історія

21 жовтня 2012 року. Автор: Юлія ШИМАНСЬКА


Кредитна спілка 18 жовтня працівники споживчих кооперативів різних країн відзначають міжнародний день кредитних спілок (Interneitional Credit Union Day). Це свято відзначається з 1948 року, кожен третій четвер жовтня. Сьогодні кредитні спілки з успіхом функціонують у 97 країнах світу, включаючи Україну і Росію.

Товариство допомоги


Кредитні союзи (Кредитні споживчі кооперативи (КПК)) – це некомерційна фінансова організація, що спеціалізується на фінансовій взаємодопомозі шляхом представлення ощадно-позичкових послуг своїм членам. У всьому світі кредитні спілки складають масову і вельми привабливу некомерційну альтернативу банкам. До речі схожу функцію виконує зараз ASFN — Автоматизована соціальна фінансова мережа.

Засновником першого кредитного товариства був Фрідріх Райффайзен. (його прізвище на слуху у нас, дякуючи широко рекламованому «Райфайзенбанку»). У 1849 році в Південній Німеччині Фрідріх Вільгельм організував «Товариство самопостачання хліба і зерна» або «Хлібне товариство» – воно повинно було допомогти селянам під час важкого економічного стану. Райффайзен купував муку на кошти, одержані від приватних пожертвувань, потім у власній пекарні товариства випікався хліб, який розповсюджувався серед бідних верств населення.

«Хлібне товариство», «Товариство допомоги», засноване в 1849 році у Фламмерсфельді, а також «Добродійне тотвариство», створене у 1854 році в Хеддерсдорфі – ці організації стали попередниками кооперативних товариств і були засновані на принципі добродійної допомоги.

Трохи пізніше, в 1864 році, в Хеддерсдорфі – Фрідріх Райффайзен заснував «Товариство Хеддесдорфської позикової каси», що стало прикладом для сучасних кооперативних банків.

Сьогодні банківську систему Німеччини у всьому світі визнають найбільш стабільною і організованою. В даний час, структура банківського сектора економіки Німеччини представлена трьома великими секторами: приватними, державними і кооперативними. Кооперативний сектор представлений 1 144 кредитними спілками і 2 кооперативними центральними банками.

Ростуть як на дріжджах


Кількість кредитних спілок у всьому світі росте безперервно. Ще в 2005 році, під час свого візиту до Москви, голова Ради директорів Всесвітньої ради кредитних спілок Бобі Маквейг відзначив, що кредитні споживчі кооперативи ростуть, як на дріжджах – «...у Канаді, кожен третій житель – пайовик кредитної спілки, у США, в Польщі – теж. У Канаді банки закривають свої філіали в провінційних містах зважаючи на не прибутковість. Тільки за останні чотири роки закрилося 80 відділень банків у провінціях. Вакуум заповнили кредитні спілки. При цьому вони в змозі надати населенню повний спектр банківських послуг..».

Не залишився не поміченим внесок кооперативів в економіку і з боку Організації Об'єднаних Націй. Генеральна Асамблея назвала 2012 рік – Міжнародним роком кооперативів, при цьому держави-члени ООН були покликані підвищити обізнаність громадян про кооперативи і їх внесок у соціально-економічний розвиток.

За даними Всесвітньої ради кредитних спілок за 2009 рік, кредитні спілки існують в 97 країнах світу, всього їх близько 50 тисяч. Обслуговують вони – 150 млн. пайовиків.

Варто також відзначити, що кредитні споживчі кооперативи, не дивлячись на фінансову кризу, показують значне зростання за всіма фінансовими показниками. Сума заощаджень кредитних спілорк на 2009 рік перевищила значення в 1,1 трлн доларів, що на 15% більше, ніж в 2008 році.

Для когось – нове, для когось – забуте старе


Можливо, нинішня молодь не так добре знайома з діяльністю кредитних споживчих кооперативів. На відміну, наприклад, від своїх бабусь і дідусів. Адже вони знають про подібні фінансові схеми не з чуток. Відомі їм каси взаємодопомоги, які створювалися в різних організаціях, багато в чому повторюють модель споживчих кооперативів. Можливо тому, основними клієнтами наших КПК є пенсіонери. Вони з готовністю вкладають немаленькі суми, щоб забезпечити собі безбідну старість. Адже тут – на відміну від банку – можна одержувати понад 20 % річних за внесками. Крім того, в багатьох КПК існують для пенсіонерів особливі вигідні умови.

Перші кредитні спілки існували ще з часів російської імперії і називалися вони – що кредитно-зберігальні каси. Їх засновниками були поміщики брати Лунгіни – вони довго жили в Німеччині і зацікавилися роботою Райффайзена. У 1865 році Лунгіни організували у Костромській губернії перше у Росії ощадно-позичкове товариство. Вони ж розробили перший «Статут кредитно-зберігального товариства».

Вже до 1883 року в Росії налічувалося близько 1000 установ дрібного кредиту. Рух кредитних спілок був настільки потужним, що у 1912 році почав свою діяльність Московський народний Банк, засновниками якого, виступили різні форми кредитних спілок.

У ході першої світової війни і в період революційних перетворень рух кредитних спілок був підірваний, проте існував у різних проявах аж до 30-х років. Політика ж Радянської Росії залишила від кредитних кооперативів лише їх якусь подібність – каси взаємодопомоги, що діяли при профкомах і добре знайомі нашим пенсіонерам.

В даний час в Росії зареєстровано більше 2000 кредитних союзів або кредитних споживчих кооперативів. З ухваленням Федерального закону (№ 190-ФЗ від 18 липня 2009 року) «Про кредитну кооперацію» їх чисельність росте, додається і загальна кількість пайовиків.На головну


 

Copyright © 2010 Елітна нерухомість