По сайту :

В Арізоні продається печерний будинок з виглядом на Гранд-КаньйонЧитати більше

В Арізоні продається печерний будинок з виглядом на Гранд-Каньйон


У Москві продано рекордну кількість квартирЧитати більше

У Москві продано рекордну кількість квартир

У Китаї 30-поверхову будівлю побудували за 360 годин Читати більше

У Китаї 30-поверхову будівлю побудували за 360 годин

Глава американського іпотечного гіганта Fannie Maє йде у відставкуЧитати більше

Глава американського іпотечного гіганта Fannie Maє йде у відставку

Найдорожча квартира в Москві була продана за 50 млн. доларівЧитати більше

Найдорожча квартира в Москві була продана за 50 млн. доларівНавіть сонце – анаболік


Автор: МАРТА ПЕТРІВ
28.04.2012


Спортивне харчування Спортивне харчування і анаболіки оточені безліччю негативних міфів. Проте історія спортивного харчування почалася, мабуть, одночасно з історією спорту.Під час античних Олімпійських ігор боксерів і метальників списа змушували їсти м'ясо биків, борцям рекомендували вживати в їжу свинину, стрибунам – козлятину. Римський лікар Гален, який працював з атлетами і гладіаторами, указує в своїх працях, що стародавні спортсмени використовували енергетики на основі рослинних тонізуючих засобів. Проте досі до продуктів, що допомагають збільшити ефективність тренувань, ставляться з недовір'ям.

Рубен Алексєєв, менеджер з продажу великої компанії – дистрибутора спортивного харчування, пояснює: «У Європі і США населення набагато лояльніше налаштоване до спортивного харчування, тому що люди більше про нього знають. У багатьох же росіян спортивне харчування викликає в першу чергу негативну реакцію: так це ж анаболіки! При тому що більшість слабо собі уявляє, що ж це таке – анаболіки».

Дійсно, швидке збільшення м'язової маси і численні побічні ефекти – наслідки прийому стероїдних анаболіков.

Так називається низка препаратів, синтезованих на базі тестостерона; вони посилюють обмінні процеси, спрямовані на будівництво нових тканин організму і в першу чергу білковий обмін. Тому при прийомі стероїдних анаболіков дуже активізується зростання м'язів. Деякі «атлети» (саме так іменують себе користувачі, що обмінюються в мережі інформацією про переваги андріолу і параболану) набирають до 5–7 кг за 14 днів.

Проте існують і нестероїдні анаболіки, що володіють схожими властивостями, але не мають подібних побічних ефектів.

У клітинах людського тіла безперервно протікають процеси анаболізму і катаболізму. Анаболізм – процес синтезу складних молекул з простіших, який відбувається з витрачанням енергії АТФ (аденозинтрифосфорна кислота, універсальне джерело енергії для всіх біохімічних процесів, що протікають в організмі). Катаболізм, навпаки, має на увазі розпад складних речовин на простіші або окислення речовин і супроводжується вивільненням енергії у вигляді тепла або АТФ. Хімічні речовини, які стимулюють процеси виникнення нових клітин, і називаються анаболіками. Наприклад, для зелених рослин анаболіком є сонце, під впливом якого відбувається анаболічний процес фотосинтезу. «Людські» анаболіки – це гормони (андрогени, соматотропін, інсулін, гонадотропін), а також амінокислоти, деякі вітаміни, ноотропи.

Саме амінокислоти, вітаміни і ноотропи належать до нестероїдних анаболіків: їх анаболічні властивості виражені менш яскраво, проте і небажані побічні ефекти відсутні.

Олена Істоміна, фітнес-психолог, стверджує: «Популярність спортивного харчування росте, але висока і неграмотність населення, яке плутає «хімію» і екстракти, натуральні продукти і синтетичні і деколи боїться пити вітаміни, розраховуючи одержати з магазинної їжі все, що необхідно. А чи може звичайний раціон замінити спортивне харчування? Може. І багато хто на звичайному раціоні добивається прекрасних результатів. Але звичайний раціон складніше правильно організувати – вибрати продукти, розрахувати необхідну їх кількість, зважити, бути упевненим, що вони дійсно екологічно чисті. А потім вчасно з'їсти, що є чи не найскладнішою частиною завдання організації раціону для, наприклад, офісного працівника».

«Спортивне харчування зручно тим, що порції розраховані, необхідні речовини правильно збалансовані, способи вживання відомі».

Базові компоненти спортивного харчування – білки і вуглеводи, з яких видалені баластні речовини, а цінність корисних речовин доведена до максимуму. Білок в продуктах спортивного харчування зазвичай має багатокомпонентну структуру, наприклад, включає молочний протеїн, яєчний протеїн, сироватковий протеїн і казеїн: сироватковий протеїн засвоюється миттєво і забезпечує треновану мускулатуру харчуванням вже через 30 хвилин, а казеїн, який переробляє набагато повільніше, постачає у м'язи харчування і через 7 годин після споживання суміші. Вуглеводи у складі спортивного харчування зазвичай йдуть в комбінації «прості плюс складні»: перші (скажімо, глюкоза і сахароза) відповідають за негайне постачання організму енергією, другі (наприклад, мальтодекстрин) – за безперервне постачання спортсмена енергією протягом тривалого часу.

Нестероїдні анаболіки, які входять до складу спортивного харчування, не токсичні, при цьому їх властивостей достатньо для того, щоб згладжувати стрес тренування, укріплювати або нарощувати мускулатуру, позбавлятися від надлишків жирової тканини.

Амінокислоти – будівельний матеріал в процесі біосинтезу білків; білки, у свою чергу, – «цегла» при будівництві м'язової тканини. Амінокислотні комплекси (вміст амінокислот в них прорахований до міліграма) є в більшості ліній спортивного харчування; амінокислоти швидко засвоюються, прямо потрапляючи в м'язову тканину і стимулюючи зростання м'язів. Натуральний і абсолютно нетоксичний ноотроп L-карнітін прославився завдяки своїм жироспалювальним властивостям: його випускають в капсулах, а також додають в спортивні батончики, напої і коктейлі.

Нарешті, вітаміни додаються практично у всі продукти спортивного харчування: вони антиоксиданти, антигіпоксанти (гіпоксія тканин виникає при будь-яких тренуваннях), а крім того, підсилюють синтез білка.

До продуктів спортивного харчування належать білкові і білково-вуглеводні суміші (гейнери), «енергетики», замінники їжі, вітамінно-мінеральні комплекси, спеціальні препарати (наприклад, чистий концентрат амінокислот або L-карнітину). Спортивне харчування, представлене сьогодні на ринку, можна розділити на три групи: для «накачування» м'язів, для формування правильних пропорцій тіла, для інтенсивних аеробних навантажень. Залежно від мети, яку переслідують ті або інші продукти спортивного харчування, змінюється його склад і пропорції компонентів. Купить гейнер, енергетик, чи чистий концентрат амінокислот сьогодні не становить жодної проблеми.

Наприклад, в харчування для бодібілдерів додають амінокислоти, дівчатам, що худнуть, пропонують коктейлі з додаванням L-карнітину, любителям марафонських пробіжок – «енергетики», що на 90% складаються з вуглеводів, і ізотоніки для регідрації.

За оцінками різних джерел, найбільш популярними у споживачів марками спортивного харчування є Multipower, Twinlab, Prolab, Optimum Nutrition і російське харчування «Геркулес». Найдорожчі марки європейські: Multipower, Prolab, Weider, Sport & Fitness. Дещо дешевші американські Twinlab, Prolab і Universal. Найбільш бюджетним варіантом спортивного харчування є російські «Геркулес» і Ironman, українське Sport Medical і білоруське «Атлант». За словами Олени Істоміної, на спортивне харчування європейської або американської марки в місяць може йти 3–7 тисяч рублів. «Це залежить від того, який курс вибраний, – пояснює вона. – чи включає він вітаміни, окремі амінокислоти, спеціальні препарати або тільки білкові коктейлі і гейнери. Втім, багато хто ухитряється обходитися однією пачкою коктейлю в місяць – це менше тисячі рублів».

Очевидно, що людина, яка регулярно відвідуює фітнес-клуб, цілком може дозволити собі підвищити ефективність тренувань за допомогою спортивного харчування.

Так за чим же справа стала? «Необхідно пояснювати, що міф, а що правда, з якої причини міф виник і чому він так міцно тримається в нашій свідомості, – говорить психолог. – І, що найважливіше, не треба навмисно перебільшувати роль спортивного харчування. Правда повинна бути справжньою і повною».

Tags: спортивне харчування, спортсмени, поживні речовини, організмНа головну


 

Copyright © 2010 Елітна нерухомість