Російський Кремль повинен з’явитися в Калінінграді, а не німецький замок – краєзнавець

Kaliningrad_Brandenburg_GateРосійський Кремль, виконаний у відповідності з традиціями вітчизняного зодчества, повинен з’явитися в центрі Калінінграда замість німецького Королівського замку, за відновлення якого виступає низка місцевих громадських діячів, заявив РІА Новини відомий в регіоні історик-краєзнавець, головний експерт науково-виробничого центру з охорони пам’яток Авнер Овсянов.

“Ми на цій землі вже 65 років. І я пропоную не німецький замок відновлювати, а поставити наш Кремль”, – сказав Овсянов.

Кенігсберг був столицею Східної Пруссії, яка належала Німеччині. Після Великої Вітчизняної війни частина цієї землі разом з самим містом відійшли Радянському союзу, який заснував там Калінінградську область. Королівський замок, побудований в XIII столітті, серйозно постраждав під час авіанальотів у воєнний час. У напівзруйнованому стані він проіснував до середини 1960-х років, однак потім за рішенням регіональних влад був демонтований.

В даний час практично на його місці розташовується знаменитий калінінградський “недобуд” Будинок Рад – будівлі належало стати адміністративним “серцем” області, але через будівельні проблеми його зведення так і не було завершено.

Читайте також: Житомир: интересные факты из истории

У Калінінградській області в останні роки ведуться активні дискусії (як на експертному, так і на владному рівні) щодо доцільності відновлення Королівського замку. Одні пропонують відродити його повністю, інші – в модернізованому вигляді, треті вважають це “регерманізацією” регіону.

Влітку 2009 року губернатор Георгій Боос давав доручення організувати референдум серед місцевих жителів на тему необхідності відновлення Королівського замку, однак досі цього зроблено не було.

“Коли нам говорять, що замки є в Литві, Польщі і треба, мовляв, і нам, то я заперечую: там вони – символи національної гордості, єднання, державності. А у нас кого об’єднає замок? Сама ідея його відновлення роз’єднує суспільство”, – сказав Овсянов.

“Є дві концепції щодо того, як чинити з центром Калінінграда. Одна – побудувати Королівський замок, а потім оточення підтягнути “під нього”, поставити ратушу і так далі. Тобто замок – непорушний, простір – изменяемо. Моя пропозиція інше – те, що знаходиться в центрі, це можна міняти”, – зазначив історик.

Він нагадав, що Калінінградській області скоро вже 65 років.

“Перехрестя головних артерій – естакадного мосту і Московського проспекту – воно вже наше історично. Якими б ні були побудовані там будинки, але вони наші. Я пропоную міняти не оточення, а центр, поставивши там Кремль”, – додав співрозмовник агентства.

На думку Овсянова, побудувати його слід у відповідності з традиціями російського зодчества, взявши найкраще з об’ємно-планувальних рішень.

“Кремлі є не тільки в Москві, але і в Смоленську, Новгороді. Я пропоную вибрати кращий”, – пояснив він.

Відповідаючи на питання, чи можна сприймати його ідею не тільки як історико-культурну, але і як політичну, Овсянов відповів: “Абсолютно вірно”.

“Я поважаю пам’ятники жив тут народу, і біля Кремля цілком можуть бути якісь фрагменти спорідненого йому споруди – німецького замку. Але домінантою має бути саме Кремль”, – додав співрозмовник агентства.