Вчені та архітектори представили проекти жител на Марсі

Вчені розглядають Марс як притулок для людства, альтернативу або доповнення Землі. У статті журналу NoonPost розглядаються найбільш перспективні проекти, які дозволять зробити придатною для життя Червону планету.

NASA запустило конкурс 3D Printed Habitat Challenge, його учасники повинні були змоделювати житло для чотирьох астронавтів з використанням методів 3D-друку і матеріалів, що існують на поверхні Марса. Вибір був обумовлений тим, що в політ доведеться взяти велику кількість палива через його тривалості, тому на борту космічного апарату повинен бути максимально легкий вантаж, щоб знизити вартість запуску.


Перше місце зайняв проект Ice House, створений командою архітекторів SEArch (Space Exploration Architecture). Ідея має на увазі пошук достатньої кількості льоду в північній частині планети, щоб зробити з нього крижаний будинок, здатний захистити людей від радіації, але при цьому зберегти достатню кількість світла і можливість бачити світ навколо.

На другому місці опинився варіант під назвою MARSHA. Він передбачає використання 3D-друку і робототехніки, за допомогою яких створюються конструкції з базальтового волокна і рослинного біопластика. На третьому рядку опинився проект Zopherus. За допомогою автономного робота-принтера будуються шестикутні конструкції всередині герметичної кабіни з матеріалів, знайдених на поверхні Марса. Процес конструювання не вимагає втручання людини.

Четверте місце зайняв Mars Habitat, його автором став відомий архітектор Норман Фостер, який раніше презентував варіант житла на Місяці. Він запропонував будівництво довговічних жител з марсіанських каменів за допомогою роботів, які працюють наполовину автономно. На п’ятому місці розташувався Mars Science City, розроблений командою з Космічного центру Мохаммеда ібн Рашида у співпраці з архітектурним бюро BIG. Будинки будуть виконані з використанням 3D-друку і піску з пустелі.

Замикає шістку переможців Martian Seed of Life. Авторами проекту стали архітектори з Малайзії Варіс Закі і Амір Амзар. Вони запропонували будувати житла з бамбука, оскільки його легко виростити на Марсі завдяки великій кількості вуглекислого газу в атмосфері.

Автори статті NoonPost підсумували, що в далекій перспективі людина зможе оселитися на Червоній планеті, хоч це і здається фантастикою в даний час. Проте життя там не буде аналогічна земній, оскільки доведеться створити системи життєзабезпечення і ретельно контролювати середовище проживання.